Rumen taburu Bayraktar TB2 SİHA için Türkiye’de!

Rumen gazeteci Radu Tudor tarafından yapılan paylaşıma göre Rumen taburu Bayraktar TB2 SİHA’ların eğitimi için Türkiye’de. Şubat 2024’te başlayan eğitimlerin Haziran ayına kadar sürmesi planlanıyor. 2024 yılının sonuna kadar eğitim alan taburun tam olarak operasyonel hale gelmesi planlanıyor.

Nisan 2023’te Defense News tarafından yapılan habere göre Romanya, Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’lardan tedarik edecek. Romanya Savunma Bakanlığı ile Baykar arasında imzalanan anlaşma,i 18 adet Bayraktar TB2 SİHA, yer kontrol istasyonu ve çeşitli mühimmatları içeriyor. Anlaşmanın Romanya’ya toplam maliyeti ise 321 milyon dolar.

Anlaşma sonrası Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar resmi X hesabından şu açıklamada bulunmuştu:

“Uzun yılları aşan dostluğumuz ve karşılıklı güvene dayalı güçlü bağlarımız bulunan Romanya, yüksek teknolojiye sahip Bayraktar TB2 SİHA’yı envanterine alan ülkeler arasına katıldı. Bayraktar TB2 SİHA için şimdiye kadar 28 ülke ile ihracat sözleşmesi imzaladık. Baykar olarak Romanya ile birlikte AB üyesi 2 ülkeye, NATO üyesi 3 ülkeye ihracat gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.”

Romanya, SİHA talebini ilk olarak Eylül 2022’de dile getirmişti. Romanya Savunma Bakanlığı, “Satın alınacak İHA sistemleri, Romanya Kara Kuvvetleri’ne yönelik olacak. Her sistem, hedef angajman kabiliyetine sahip altı hava platformu içerir (toplam 18 insansız hava aracı). Program aynı zamanda bir ilk lojistik destek paketinin ve gerekli eğitim ve öğretim ekipmanının satın alınmasını da içermektedir.” ifadelerini kullanmıştı.

Romanya’ya teslim edilecek Bayraktar TB2 SİHA’lar Romanya’nın Timisoara kenti yakınlarında bulunan 93. Hava Üssü’ne teslim edilecek. Romanya Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Rus yapımı MiG-23 savaş uçaklarının emekli edilmesinden kısa bir süre öncesinde TB2 SİHA’ların üsse konuşlandırılması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x