Dolar Sahiplerinin Dizlerinin Bağı Çözüldü: Merkez Bankası Kararıyla Resmen Yasaklandı!

Türkiye’de döviz piyasalarının kalbi olarak bilinen Kapalıçarşı’da dün ilginç gelişmeler yaşandı.

Bankaların, esnafların ve bireysel kullanıcıların döviz talebi rekor düzeyde artış yaşarken, çarşıda bulunan birçok döviz bürosu talep karşısında yeterli dolarının olmadığını belirterek kepenk kapatmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gösterge kuru ile piyasa kuru arasındaki makasın rekor seviyeye ulaşması sonrasında harekete geçen Merkez Bankası, Resmi Gazete’de yayımladığı tebliğ ile ilave sıkılaşma adımları atarkenü aynı zamanda Temmuz ayından bu yana ilk kez 475 milyon dolar değerinde TL uzlaşmalı forward (NDF) satışı yaptı.

MERKEZ BANKASI’NDAN BANKALARA TALİMAT GÖNDERİLDİ

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, bugün yayınladığı haberde TCMB’nin bankaları arayarak yeni talimatlarda bulunduğunu belirtti. Fatih Karahan başkanlığındaki Merkez Bankası tarafından bankalara açılan telefon ile artan döviz talebinin kaynağını anlamak ve piyasadaki “gereksiz volatiliteyi engellemek” amaçlanırken, aynı zamanda döviz satışı yapan kurumlara ‘makas’ talimatı verildiği belirtildi.

Halihazırda Türkiye’de son yılların en yüksek döviz alım-satım makas aralığı bulunurken, bu fark günden güne büyümekte ve dolar ya da euro alımı yapmak isteyen milyonlar için dezavantajlı bir durum ortaya çıkmakta.

31 Mart seçimleri öncesi piyasalara yönelik arka kapı müdahalelerine hız veren TCMB, son 10 günde yaklaşık 7.5 milyar dolar satış gerçekleştirerek kur üzerindeki baskıyı artırmış durumda. TCMB, seçim öncesi yaptığı bu hamleler ile ani kur artışlarının önüne geçebilmeyi hedeflerken, kur makasının açılması döviz almayı düşünen vatandaşlar ve şirketler için caydırıcı bir nitelik taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x